Warto rozróżniać hardware i software
Z komputerami związanych jest wiele różnych spraw, a dodatkowo jeszcze mają one swoje nazewnictwo. Jeśli nie będziemy go znali, to może się okazać, że będziemy w tym wszystkim zagubieni, że czasami trudno będzie nam się porozumieć z ludźmi, dla których ta terminologia jest czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Dlatego też, jeśli chcemy mieć możliwość swobodnego rozmawiania na temat komputerów, to powinniśmy się dowiedzieć co to jest hardware i software, a także co je różni. Wówczas będziemy czuli się swobodnie podczas takich rozmów, a co się z tym wiąże, nie będziemy mieli żadnych problemów, aby w nich uczestniczyć i co więcej, żeby czuć się w nich naprawdę swobodnie.
Zacznijmy od hardware
Na samym początku możemy porozmawiać o hardware. To tak naprawdę nic innego jak sprzęt komputerowy.
Procesor, płyta główna, dysk, klawiatura, monitor, drukarka, a więc wszystkie te elementy, które odpowiadają za prawidłową pracę komputera, ale które też praktycznie możemy zobaczyć i dotknąć. To właśnie o te elementy powinniśmy zadbać, jeśli chcemy aby muzyka puszczana z komputera była niczym niezakłócona, aby grafika prezentowała wysoki poziom i wyglądała dokładnie tak jak powinna. Im lepszej jakości hardware zostanie zamontowane w naszym komputerze, tym większa będzie szansa na to, że będzie on spełniał nasze oczekiwania, że będziemy zadowoleni z tego, jak będzie się nam na nim pracowało, ale także jak będzie nam się przy nim relaksowało podczas spędzania czasu przy grach komputerowych. To wszystko oznacza, że dokładnie powinniśmy sprawdzić parametry elementów wchodzących w skład hardware, tak abyśmy mieli pewność, że nie tylko będą one wysokiej jakości, ale również świetnie będą do siebie pasowały i będą się nawzajem uzupełniały.
A software?
Jeśli już poznaliśmy co kryje się pod terminem hardware, to z pewnością przyszedł czas, abyśmy także dokładniej poznali określenie software. Tutaj mamy do czynienia z oprogramowaniem komputera, jak i różnych aplikacji, z których możemy korzystać.
To tak zwane miękkie elementy komputera, które odpowiadają za jego pracę, ale przede wszystkim w kontekście tego, żeby działał tak jak powinien, żeby wykonywał nasze polecenia, czy żebyśmy mogli coś sprawdzić albo zamówić, jak to ma miejsce w przypadku aplikacji. Takie software musi być odpowiednio dopracowane. Nie tylko ma odpowiadać na potrzeby użytkowników, ale również ma działać bez najmniejszych problemów, bez zacinania się, bez nagłego wyłączania. To oznacza, że zanim takie software zostanie wypuszczone na rynek, najpierw nie tylko musi być wymyślone i napisane, ale również wielokrotnie przetestowane. To dlatego, że jedynie odpowiednio przygotowane software połączone z dobrej jakości hardware, dadzą nam pewność, że praca przy komputerze będzie dla nas prawdziwą przyjemnością. Warto zobaczyć jak to wszystko się nazywa, jakie elementy wpływają na działanie komputera i w jaki sposób to dopasować, aby mieć pewność, że wszystko będzie działało dokładnie tak, jak tego chcieliśmy.