Rower – jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

rolki błotniki rowerowe

Nie rodzimy się z umiejętnością perfekcyjnej jazdy na rowerze. Tak jak większość czynności musimy ja opanować, a pomoc najczęściej otrzymujemy od najbliższych. Dzieci bardzo chętnie poznają nowości, dlatego nauka jazdy na rowerze jest dla nich formą zabawy. Warto dać dziecku szansę na zapoznanie się z rowerową formą aktywności fizycznej. Dzięki niej będzie mogło zachować prawidłowa wagę ciała, a także zużyć energię. Dzieci potrzebują ruchu, a rower to dla nich prawdziwa frajda.

Naucz dziecko jazdy jednośladem

Nie można oczekiwać, że maluch od razu wsiądzie na rower i pojedzie z uśmiechem na twarzy przed siebie. Czeka was sporo wspólnych prób podjęcia jazdy oraz ponoszenie porażek. Dziecko może często się przewracać, co powoduje bolesne skaleczenia. Nie należy zniechęcać pociechy. Potrzebuje ona wsparcia i motywacji. Ma podejmować próby tak długo, aż w końcu się uda.

Z wsparciem cierpliwych i kochających rodziców w szybszym lub wolniejszym tempie w końcu pokona kilka pierwszych metrów samodzielnie. Niezbędny do nauki będzie kij, który należy umieścić pod siodełkiem. Dzięki niemu dziecku łatwiej będzie utrzymać równowagę. Potrzebne będą też dwa dodatkowe, małe kółka przymocowane do umocowanych z tyłu roweru kół. One również przyczyniają się do ułatwienia dziecięcego wyzwania. Nauka jazdy na rowerze może trwać miesiąc, ale także dłuższy okres czasu.

Wszystko zależy od motywacji dziecka, jego chęci i cierpliwości opiekunów. Kiedy sztuka władania rowerkiem zostanie opanowana do perfekcji rodziców czekają długie rowerowe wypady. Trzeba liczyć się z tą konsekwencją, ponieważ dziecko ucząc się jeździć chce jak najwięcej praktykować. Warto zachęcić inne maluchy do wspólnej aktywności. Będzie ona im sprawiać frajdę, sprowokuje integracje i nawiązanie przyjacielskich relacji. Zadaniem rodziców jest zawsze przywiązywanie ogromnej wagi do bezpieczeństwa podopiecznych.

Zaleca się zabieranie dzieci na wycieczki rowerowe w miejsca o bardzo małym ruchu pojazdów samochodowych, by uniknąć zbędnych nerwów i prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku. .