Pamiętać o klimacie

cebulki begonii

Pokusa uprawiania niektórych roślin w naszym ogrodzie jest bardzo silna, ponieważ wyglądają one pięknie i są szalenie efektownymi okazami. Rzeczywistość jest jednak taka, że nie wszystkie kwiaty oraz inne cuda natury możemy hodować w polskich warunkach.

Należy brać pod uwagę uwarunkowania klimatyczne, w jakich żyjemy i które bardzo mocno determinują nasze możliwości uprawiania kwiatów, krzewów oraz roślin. Okazy egzotyczne i tropikalne, które doskonale radzą sobie w klimacie Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, w rodzimych warunkach mogą mieć krótki żywot lub nie wyrosnąć wcale.

Są oczywiście wyjątki od tej reguły, co widać chociażby w ogrodach botanicznych. Te ostatnie z powodzeniem hodują wiele dalekich geograficznie odmian roślin, które w polskich warunkach rozwijają się zaskakująco dobrze.

Zazwyczaj są to gatunki odporne o niezbyt wygórowanych wymaganiach, więc one w polskim przydomowym ogrodzie także mogłyby zafunkcjonować. Zdobycie sadzonek lub nasion może być jednak słabo wykonalne.

www.skoraproblemowa.pl