Najważniejsze święta w Norwegii

Norwegia posiada wiele świąt o charakterze państwowym, jak i religijnym. Niektóre z nich obchodzone są także w Polsce. Do nich można zaliczyć m.in. Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc.

Te pierwsze, podobnie jak w Polsce, poprzedzone są adwentem. Świąteczne potrawy nieco odbiegają jednak od tych, które znane są nam w Polsce. Na norweskich stołach królują bowiem wieprzowe lub baranie żeberka czy karp. Głównym napojem do świątecznej kolacji jest piwo. Bardzo ważnym świętem państwowym jest Święto Konstytucji.

Upamiętnia ono przyjęcie przez Norwegię konstytucji, co miało miejsce w 1814 roku. Święto Konstytucji przypada na 17 maja. Bardzo popularnym trendem jest wówczas zakładanie narodowych strojów. Pewną tradycja w Norwegii jest także organizowanie Dni Engerdal. Wówczas do miast przybywają m.

in. producenci zdrowej żywności czy artyści. W tym okresie organizowane są najróżniejsze zawody sportowe. Do jednych z atrakcji z pewnością można zaliczyć pokazy drwali. Dni Engerdal odbywają się w jeden weekend sierpnia.

www.language-consulting.pl