Halloween

yamaha r-n602 http://www.horyzontybezgranic.pl/inne/wozki-elektryczne.php

Znane głównie z amerykańskich filmów święto Halloween jest obchodzone 31 października. Rozpropagowane na całym świecie właśnie dzięki amerykańskiej kulturze popularnej, Halloween cieszy się ogromną popularnością. Skąd właściwie wzięło się święto, które powoli przenika także do naszej polskiej kultury? Halloween nie jest uznane za święto państwowe, ale to nie oznacza, że święto cieszy się małą popularnością.

Jest wręcz przeciwnie, ponieważ jest to najbardziej popularne święto zaraz po Bożym Narodzeniu. Pochodzenie święta nie jest do końca znane. Mówi się, iż Halloween wywodzi się ze starożytnego Rzymu, kiedy to na cześć bogini Pomony – bogini nasion i owoców – organizowano masowe celebracje.

Druga teoria głosi, iż święto wywodzi się z wierzeń celtyckich, a konkretniej „Samhain”, które oznaczało koniec lata. Jest to dość interesujący trop, ponieważ celtyccy druidzi głosili, iż to właśnie tego dnia pękały mury oddzielające świat zmarłych i świat żyjących. Druidzi wierzyli, że bóg śmierci Samhain sprowadzał wtedy dusze umarłych, aby zadośćuczyniły swoim przewinieniom za życia.

Z tej tradycji może również wywodzić się zwyczaj przebierania się podczas Halloween, ponieważ przebranie miało odstraszać złe duchy. W dzisiejszych czasach istnieje szereg gier i zabaw, które zarezerwowane są dla obchodów Halloween. Najpopularniejszym i najczęściej widocznym jest oczywiście „cukierek albo psikus” (trick or treat), kiedy to dzieci chodzą po okolicznych domach i proszą o cukierki.

W przypadku braku cukierków dla dzieci, zmuszone one są do zrobienia psikusa. Kolejną rozpowszechnioną tradycją jest tzw. apple bobbing, który jest zabawą zręcznościową.

Uczestnicy muszą bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek, które znajdują się w wiadrze z wodą. Jabłko, które nie zostało naruszone podczas zabawy symbolizuje szczęście w nadchodzącym roku. Interesujące są także tzw.

scary farms (straszne farmy), które są specjalnymi miejscami, wystrojonymi w taki sposób, aby przypominały filmy grozy.